Koláče, torty a sladké dezerty NIKDY nie sú súčasťou NFI protokolu. Tento recept uvádzame pre všetkých úspešných absolventov NFI protokolu a všetkých so záujmom o zdravé stravovanie. Aj nádhernú narodeninovú tortu môžete vytvoriť v zdravšom prevedení a čo je na tom to najlepšie, zvládne ju aj ne-kuchár – netreba šľahať sneh z vajíčok, nekysne a určite neprihorí.
Ingrediencie na korpus:
125g vlašských orechov
25g pistácií (voliteľné)
200g vykôstkovaných datlí
Štipka mletej vanilky
1PL rozpusteného kokosového oleja
Soľ
Poznámka: pri alergii na vlašské orechy môžete použiť nelúpané mandle a kešu v pomere 1:1 alebo nelúpané mandle a pekanové orechy v pomere 1:1.
Ingrediencie na krémovú vrstvu:
300g kešu orechov namočených aspoň 8 hodín
400ml kokosového mlieka/krému (vodu aj usadenú časť)
50 – 75ml javorového alebo agávového sirupu (podľa toho aké sladké preferujete)
1PL rozpusteného kokosového oleja
3 – 4 PL citrónovej šťavy (podľa chuti)
1ČL mletej vanilky
Soľ
Ingrediencie na primiešanie do čučoriedkovej vrstvy:
100g čerstvých čučoriedok
Postup:
Ako prvé si pripravíme korpus.
V elektrickom sekáčiku asi 2x otočíme orechy a pridáme ďatle ktoré sme si veľkým nožom nakrájali na menšie kúsky. Neodporúčame do sekáčika dávať celé ďatle, aj ten najvýkonnejší motor bude mať problém ich posekať na jemno. Ďatle pridávame postupne a zakaždým2-3 spulzujeme. Keby sme ďatle sekali len samotné, príliš by sa lepili a len točili dookola, suchšie orechy ich akoby obalia a ďatle sa tak nelepia na nože a dokážeme ich pekne na drobno nasekať. Do hmoty ešte pridáme mletú vanilku, rozpustený kokosový olej a soľ. Pulzujme kým sa hmota nezačne oddeľovať od stien ako-keby v kusoch cesta.
Z papiera na pečenie si vystrihneme štvorec, a obalíme ním spodok tortovej formy. Aj s papierom ho potom zasekneme do spodku formy a ešte ponaťahujeme ak sa nám niekde zvlnil. Ak chceme dosiahnuť úplne hladké okraje použijeme dookola ja tortovú pásku, prípadne si doma olepíme pás výkresu hrubou lepiacou páskou a vystelieme ním boky formy.
Pripravenú ďatľovo-orechovú hmotou premiestnime do formy a rovnomerne ju utlačíme opakom lyžice po celom dne. Pred pridaním ďalších vrstiev korpus necháme stuhnúť v mrazničke asi 15 minút.
Do mixéra postupne pridávame kokosové mlieko/krém,agávový sirup, rozpustený kokosový olej, citrónovú šťavu, mletú vanilku, soľ a napokon premyté a scedené kešu oriešky. Zmixujeme do hladka.
Pripravený krém dochutíme citrónovou šťavou, vanilkou alebo agávovým sirupom a trochu väčšiu „polovicu“ nalejeme na korpus. Vyrovnáme tak, že celou formou niekoľkokrát zľahka udrieme o pracovný povrch. Odstránime tak aj prípadné bubliny. Vložíme na 30 minút do mrazničky zatuhnúť.
Zatiaľ k zvyšnému krému v mixéri pridáme čerstvé čučoriedky a zmixujeme do hladka.
Napokon pridáme do tortovej formy aj poslednú čučoriedkovú vrstvu a na 30 minút vložíme naspäť do mrazničky.
Formu a papier na pečenie odstránime hneď po vybratí z mrazničky, kým je úplne stuhnutá, docielime tak krásne hladký okraj.
Ozdobíme ovocím podľa vlastnej fantázie, narodeninovými sviečkami, prípadne pre malé deti využijeme aj obľúbené figúrky dinosaurov.
Pred krájaním vložíme ešte na 10 minút do mrazničky aby zatuhla, čím docielime krásny hladký rez. Režeme nožom namočeným v teplej vode.
Tortu môžeme skladovať v uzavretej nádobe v chladničke týždeň a v mrazničke 5 týždňov – večer dopredu necháme rozmraziť v chladničke.
Ak chceme dosiahnuť aby torta držala tvar dlhšiu dobu mimo chladničky, len pridáme po ¼ ČL agarového prášku do oboch krémových vrstiev a potom ešte danú vrstvu mixujeme ďalšie 2 minútky, čím sa krém v mixéry zahreje a agar začne hustnúť. Rýchlo nalejeme do formy a dáme do mrazničky zatuhnúť.
Recept na nepečenú ovocnú tortu môžete nájsť aj v našej knihe „Stravou k zdraviu“ na strane 130 a 131.