Mungo fazuľky sú drobnou strukovinou a preto je ich príprava pomerne rýchla. Pochádzajú z Indie, majú olivovozelenú farbu a špecifickú chuť, ktorá mierne pripomína hrášok. Sú ľahko stráviteľné, nespôsobujú nafukovanie a sú preto vhodné aj pre malé deti. Stabilizujú hladinu krvného cukru, čo ocenia hlavne diabetici.
Dostanete ich bežne kúpiť v TESCU, Kauflande či v obchodoch so zdravou výživou.
Zdravotné benefity Mungo fazuliek:
- Vďaka vysokému obsahu kyseliny listovej sú vynikajúcou potravinou pre tehotné a dojčiace ženy. Kyselina listová je esenciálna pre optimálny rast a vývoj vášho dieťatka. 202 gramov mungo fazuliek dodá telu až 80% dennej odporúčanej dávky kyseliny listovej. V tehotenstve ich konzumujte len vo varenom stave, nie surové klíčky.
- Pomáhajú pri strate hmotnosti. Obsahujú veľké množstvo vlákniny a bielkovín, ktoré potláčajú hormóny hladu ako napr. ghrelín. Taktiež podporujú uvoľňovanie hormónov vďaka ktorým sa cítime nasýtený: peptid YY, GLP-1 či cholecystokinín. Vďaka tomuto vplyvu na hormóny pomáhajú potláčať náš nadbytočný apetit bez pocitu hladu. Tým vedú k menšiemu kalorickému príjmu a strate hmotnosti.
- Pomáhajú znižovať krvný cukor. Vláknina a bielkoviny v mungo fazuľkách pomáhajú spomaľovať uvoľňovanie cukru do krvného obehu. Antioxidanty vitaxín a isovitaxín pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi a štúdie naznačujú, že tiež posilňujú účinok inzulínu.
- Vďaka vysokému obsahu draslíka, magnézia a vlákniny napomáhajú znižovať krvný tlak.
Ingrediencie: (6 porcií / 8 porcií ak pridáte aj sójové kocky)
250 g mungo fazuliek
1 väčšia cibuľa
2 strúčiky cesnaku
6 veľkých paradajok
160 ml kokosového mlieka (malá plechovka)
2 ČL korenia garam masaly
1 ČL mletý koriander
250 ml zeleninového vývaru (1 kocka zeleninového bujónu)
soľ, čierne korenie
čerstvá vňaťka koriandra (ak chcete)
90g sójové kocky (voliteľné)
ryža ako príloha
Postup:
- Mungo fazuľky dôkladne prepláchnite vodou a nechajte odstáť aspoň 10 – 12 hodín. Vodu, v ktorej mungo fazuľky bobtnali zlejte a ešte raz ich prepláchnite čistou vodou.
- Cibuľu nakrájame na malé kocky a skaramelizujeme ju na sucho (návod TU). Keď je cibuľa takmer opražená, pridáme pretlačený cesnak, chvíľočku ešte popražíme a zalejeme trochou vody, len toľko aby sa hnedastý karamel uvoľnil z dna hrnca.
- Pridáme korenie garam masala, mletý koriander a popražíme asi jednu minútu, kým koreniny nezačnú pekne rozvoniavať.
- Pridáme na kocky nakrájané paradajky, mungo fazuľky, zeleninový vývar, trochu čierneho korenia a soľ.
- Varíme spolu asi 30 – 40 minút. Doba varenia závisí od toho, ako dlho sme mali mungo fazuľky namočené, alebo či používame tlakový hrniec. Ak je potrebné, podlejeme trochou vody.
- Keď fazuľky budú mäkké a väčšina vody sa odparí, zalejeme kokosovým mliekom, privedieme do varu a povaríme asi 1-2 minúty.
- Ak máme, pre výraznejšiu chuť pridáme nasekanú vňaťku koriandra a povaríme ešte ďalšie dve minúty.
- Podľa potreby dochutíme soľou a čiernym korením.
- Podávame s ryžou.
Alternatíva s pridaním sójových kociek:
Sójové kocky alebo prúžky dostanete bežne kúpiť v každom supermarkete. Väčšinou sú umiestnené v regály pri strukovinách. Pripravte ich nasledovne:
- Ešte pred začiatkom prípravy samotných mungo fazuliek si do hrnca dáme variť 750ml zeleninového vývaru. Ak nemáte zeleninový vývar, použite 750ml vody a jednu kocku zeleninového bujónu.
- Ochutíme 1PL sójovej omáčky, soľou a čiernym korením. Privedieme do varu a pridáme sójové kocky. Prikryjeme pokrievkou, povaríme asi 1min a odstavíme.
- Necháme stáť prikryté vo vriacej vode počas celej prípravy mungo fazuliek.
- Pred servírovaním sójové kocky scedíme a dobre z nich vytlačíme tekutinu. Ak budete sójové kocky skladovať na neskoršie použitie, tekutinu nevylievajte, ale si ju odložte bokom.
- Panvicu zľahka potrieme olejom (kokosovým alebo repkovým). Keď je vyhriata, pridáme uvarené sójové kocky a opražíme kým nezačnú chytať zlatistú farbu.
- Ak sa vám kocky zdajú veľké, môžete ich pred servírovaním nakrájať na menšie kúsky.
- Servírujeme premiešané s mungo fazuľkami.
Skladovanie: sójové kocky skladujte v chladničke v uzavretej nádobe zaliate tekutinou v ktorej ste ich pripravovali. Pred servírovaním už nemusíte znovu oprážať, len z nich trochu vytlačte tekutinu.