Architekt Peter s manželkou Naďou

Pani Naďa nás kontaktovala 10.3.2023. Jej manžel Peter mal cukrovku 2. typu a vysoký krvný tlak, ona nemala žiadne zdravotné problémy, len chcela trochu schudnúť. Spolu začali nasledovať trojtýždňový manželský NFI protokol. Po šiestich týždňoch sa hmotnosť pani Nadi pekne upravila a s NFI protokolom pokračoval len pán Peter až do 10.9.2023.

Peter hmotnosť z 91 kg na 74 kg
Naďa hmotnosť z 66,5 kg na 60 kg
Klignutím na stĺpce grafu sa Vám zobrazí presná hodnota.

Ako vidno z grafu, pánovi Petrovi váha klesala stabilne 3 – 4 kg za mesiac. Od 29. júna bol pokles pomalší. Ako pán Peter uviedol, mal meniny a odvtedy sa rozjedol trochu viac orieškov. Aj keď sú oriešky zdravé, obsahujú tuky, konzumovať by sa mali s mierou.

Predpísaná Liečba: Keď pán Peter s NFI protokolom začínal, užíval Stadamet, Diaprel a Isoptin. Dňa 8. augusta 2023 nám napísal: tlak mám rano okolo  135/79 a pulz 59,  plus-mínus už pri zníženej dávke liekov – beriem iba ráno polku lieku Isopin, čo je 1/2 davka z predchádzajúceho obdobia.

Pár mesiacov po ukončení NFI protokolu nám pán Peter napísal:

Ubehol skoro rok, čo som zmenil svoje stravovacie návyky na základe Vašich odporúčaní, receptov a rád. Bolo to jedno z mojich najlepších životných rozhodnutí bez prikrášľovania.

Čiastočne som si váhu zo 103 kg upravil pred pár rokmi na úroveň 93-95 kg a toto sa mi dlhodobo už nedarilo zmeniť. Spôsobilo to hlavne pitie sladených nápojov a prejedanie sa – tzv. vlčí hlad po neskorom príchode z práce a neustáleho jedenia. Vysoký tlak s pravidelnými liekmi, stále vyššie hodnoty cukrovky a vysoký cholesterol, na ktorý som dostal predpísané ďalšie lieky, žiaľ neriešili moju situáciu. Slabosť, ospalosť mi značne kazili kvalitu života, unavený som zaspával už po príchode z práce domov, následne som sa budil v noci a do práce som vstával zase unavený. Vzhľadom na moju pracovnú vyťaženosť moje predchádzajúce športovo fyzické „pokusy“  spravidla vždy stroskotali. Dokonca som si spôsobil aj iné problémy s chrbticou.

V tom čase manželka dosť intenzívne začala študovať literatúru o stravovaní a dopadu stravy na zdravie. Keď s informáciou, že našla Vašu firmu a že ideme skúsiť túto diétu, celkom som tomu neveril, ale nebol som proti, lebo som cítil, že je najvyšší čas niečo zmeniť.

Dôležité bolo pre mňa odborné zdôvodnenie niektorých postupov, prečo sa stravovať tak, ako odporúčate, čo korešpondovalo aj s odborne podloženou argumentáciou z inej literatúry. Zdôvodnenie a vysvetlenie metabolických procesov, pochopenie vplyvu jednotlivých druhov potravín na moje konkrétne ťažkosti ma presvedčili, pôsobili odborne, vždy som veril, že každý jav má svoju príčinu.

A tak po nastavení stravy nastalo obdobie výraznej zmeny stravovacích návykov. Čo je ale podstatné, že strava mi mimoriadne zachutila, dnes si už ani neviem predstaviť jesť tradičné ťažké, mastné či presladené  jedlá.

Veľmi sa mi páči filozofia jesť potraviny, ktoré majú svoju naturálny základ, že neboli „umelo vyrobené “ ale zväčša prirodzene vyrástli… Zelenina a jej rôzne kombinácie, polievky, šaláty sú tak skvelo nakombinované, že sa na jedlo doslova teším. A podstatná vec – jem do sýtosti, nehladujem a napriek tomu som sa za cca pol roka dostal pod hranicu 80 kg.

Už som mal váhu aj 75kg, ale po zime, Vianociach a zopár malých „prehreškoch“ som dnes na váhe +- 79 kg. Po roku sa mi zdá paprika sladká a dávam si ju večer ako maškrtu, orechy sú mojimi cukríkmi (tu ale najviac porušujem pravidla a zvyčajne ich zjem viac, ako by som mal).

Cukor z 12-15 sa hýbe okolo 6-8, tabletky na tlak stále nižšie dávky a hodnoty tlaku 120/78 sú dnes u mňa bežné (skôr si dám kávu aby som pridvihol ), čo predtým 149/98 bol môj štandard pri optimálnom stave po liekoch.

Dnes viem, že potrebujem ešte zvýšiť fyzickú aktivitu, ale pocitovo som na tom podstatne lepšie ako pred rokom a verím, že to takto vydrží. Keď som navštívil lekára a otestoval mi hodnoty tuku v krvi neveril a potvrdil mi, že tak dobré výsledky som nemal už dávno, že čo som to urobil a mám v tom pokračovať ! A vôbec nepotrebujem lieky na cholesterol.

Čo je ale hlavné je môj osobný subjektívny pocit a ten je skvelý. A tak keď stretnem známych ktorí sú „guľatejší “ a sťažujú sa na zdravie, posielam im link na NFI protokol.

Ste skvelí, ďakujem.

E-mail z:  7. februára 2024 o 21:20

Príbeh pána Petra tu ale nekončí. Dňa 19. februára 2024 sa rozhodol v NFI protokole pokračovať. Tešíme sa na jeho výsledky a správy o prípadnej ďalšej redukcii liečby.

— Prečo NFI? —

Citát od Hippokrata na hlavnej stránke NFI protokolu "Nech jedlo je vaším liekom a liek je vaším jedlom".

Už Hippocrates, otec medicíny, pred naším letopočtom vedel že strava ktorú konzumujeme môže naše ochorenia spôsobiť, ale ich aj vyliečiť. NFI protokol je toho priamym dôkazom. Vyskúšajte aspoň dva týždne. Vaše telo Vám bude za to vďačné.

Pred a po NFI

Janka Brezinová - NEDU Ľubochňa
Janka Brezinová - NEDU Ľubochňa
Peter P. (Prvý NFI pacient)
Peter P. (Prvý NFI pacient)
Marta Matisová pred a po NFI protokole
Marta Matisová pred a po NFI protokole